נדל"ן בקפריסין הטורקית

נדלן בקפריסין הטורקיתמעוניינים להשקיע בנדל"ן בקפריסין הטורקית? במאמר זה נסקור את כל מה שאתה צריך לדעת על השקעות נדל"ן בקפריסין הטורקית, כולל ההיסטוריה והמצב הנוכחי של שוק הנדל"ן, הזדמנויות השקעה וסקירה קצרה של איך זה לחיות שם.

מחפשים השקעות נדל"ן בקפריסין הטורקית? הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין היא מדינה אוטונומית שהוקמה בשנת 1983 לאחר הפלישה הטורקית לקפריסין. הממשלה היא דמוקרטיה פרלמנטרית, עם נשיא וראש ממשלה. המדינה מוכרת רשמית על ידי טורקיה, אך מקיימת יחסים דיפלומטיים וקשרי מסחר מצוינים גם עם מדינות אחרות באירופה ובעולם. קפריסין הטורקית, שנקראת גם צפון קפריסין, ממוקמת במזרח חוף הים התיכון של טורקיה ונמצאת בשליטה טורקית מאז 1983, כאשור (1974) לאחר הפלישה הטורקית של יוון עקב הניסיונות של ממשלת יוון לכבוש את צפון קפריסין, קרי הרפובליקה הטורקית של קפריסין של ימינו.

על מה כלכלת צפון קפריסין מבוססת?

כלכלתה של קפריסין הטורקית מבוססת על תעשייה, חקלאות ושירותים שונים. המוצרים החקלאיים העיקריים הם פירות הדר, זיתים וטבק, בעוד שכלכלת קפריסין הטורקית מבוססת ברובה על תעשיית התיירות, המהווה כ-60% מהתמ"ג של המדינה. יש לה הרבה מה להציע מבחינת משאבי הטבע שלה, וזה מקום מצוין להשקיע בנדל"ן, כי יש עדיין המון הזדמנויות, מה שפחות ניתן להגיד על אזורים אחרים באירופה וביוון.

ההשקעה בקפריסין הטורקית נמצאת במגמת עלייה, וקל להבין מדוע. המדינה היא ביתם של כמה מהחופים היפים באירופה, כמו גם מחזיקה בהיסטוריה עשירה שראשיתה למעלה מ-4,000 שנה. בתוך כך, גם שוק הנכסים פורח עם פרויקטים חדשים רבים שנבנים מדי שנה. לפי פרסומים בעבר, צפון קפריסין דורגה בין 20 המדינות המובילות במונחים של חופש כלכלי.

רכישת נדל"ן בצפון קפריסין – מה צריך לדעת?

קפריסין הטורקית היא אי עם אוכלוסייה של כ-265,000 -300,000 איש. היא מחולקת לשני חלקים מאז 1974(1983 באופן רשמי). החלק הדרומי, שבשליטת הרפובליקה של קפריסין, הוכר כמדינה עצמאית על ידי רוב מדינות העולם. עם זאת, החלק הצפוני, שנשלט על ידי טורקיה ונחשב כמדינה עצמאית, מהווה מדינה אוטונומית בשטחה של טורקיה. כאשר תרכשו נכס נדל"ן בקפריסין הטורקית, אתם תהיו מחויבים לבירוקרטיה מול קפריסין הצפונית, שמהווה למעשה זרוע של טורקיה.

כלכלת קפריסין הטורקית מבוססת ברובה על תעשייה, בנייה ותיירות. ענף הבנייה באזור זה ראה צמיחה מהירה במהלך השנים האחרונות עקב ביקוש מוגבר לבתים חדשים, הן מצד מקומיים והן מצד משקיעים זרים. גם תעשיית התיירות של האי ממשיכה לצמוח במידה ניכרת, בעוד שבכל שנה מגיעים לאזור מיליוני תיירים מרחבי העולם.

קראו עוד: השקעות בקפריסין הטורקית

השקעת נדל"ן בקפריסין הטורקית

בתחילת שנות ה-90 נפגעה המדינה ממשבר כלכלי עקב סיום התמיכה של ברית המועצות. כדי לצאת מהמשבר הזה, הם היו צריכים לחפש דרכי הכנסה אחרות. השקעות נדל"ן היו אחת הדרכים לעשות זאת, והיא עזרה להם להתאושש מהמשבר הזה במהירות.

נכון להיום, בצפון קפריסין יש שיעור מס נמוך באופן יחסי לישראל, מה שהופך אותה לאטרקטיבית עבור משקיעים זרים מרחבי העולם, לרבות ישראל. זאת, עקב המגמות שהתפתחו במהלך שנות התשעים למטרת הגברת השקעות נדל"ן ברחבי צפון קפריסין. וזה עבד, כי כיום משקיעים ויזמים נוהרים לאחד מאזורי התיירות הכי מהפנטים באירופה כדי לרכוש נכסי נדל"ן, להשקיע בענף התיירות, בענף הבנייה ועוד.

מחירי נדל"ן בקפריסין הטורקית

צפון קפריסין מציעה מגוון נכסים במחירים תחרותיים, הזולים ממחירים ביעדים פופולריים אחרים להשקעות כמו אירופה. באופן כללי, צפון קפריסין היא מקום יפהפה לרכישת נכסים. יש באזור אקלים ים תיכוני והוא מוקף בים, בעוד ששיעורי המס במדינה נחשבים יחסית נמוכים במקרים של השקעות נדל"ן.

במקרים של השקעות, האזור אטרקטיבי כי מחירי השכירות בקפריסין נעים בטווח של 10 ל-30 אירו למטר רבוע. במילים אחרות, השכירות לדירה של 50 מטרים רבועים יכולה לעמוד על כ-500 עד 1500 אירו בחודש. כמו שאתם שמים לב, מחירי השכירות מאוד מזכירים את המחירים בישראל, כ-100 ₪ – 150 ₪ למטר רבוע. מצד שני, המחירים של הנכסים עצמם – נמוכים יותר.

שיעורי מס רכישת נדל"ן בקפריסין הטורקית

אם אתם מתכננים לרכוש נדל"ן בקפריסין הטורקית, אתם צריכים לדעת כי שיעורי מס רכישת נדל"ן בקפריסין הטורקית עומדים על 3% על נכס ששוויו עד €85,430. אם אתם מתכננים לרכוש נכס בשווי של בין €85,430 ל-€170,860, אתם תחויבו במס רכישה של 5%. ובמקרים של רכישת נכסי נדל"ן בשווי הגבוה מ-€170,861, תשלמו 8% מס רכישה.

כמו כן, יש לקחת בחשבון עלויות נוספות בעת רכישת נכס נדל"ן בקפריסין הטורקית. למשל, עלות של עורך דין (כ-1,500 פאונד אנגלי), כמו גם 5% מערך העסקה עבור דמי הרישום המשולמים במשרדי הממשלה של צפון קפריסין. בנוסף לכך, תצטרכו לשלם מס חד פעמי על אישור קבלת בעלות על הנכס, שמהווה כ-1% או 3% מערך הנכס שתרכשו. זאת ועוד, תחויבו ב-5% מע"מ, שיהווה תשלום לאחר קבלת בעלות (מה שלוקח כ-12-18 חודשים). ולבסוף, תחויבו גם במס שנתי – לירה טורקית אחת עבור כל מ"ר.

ייעוץ פיננסי למטרת השקעות בצפון קפריסין

למה חשוב לקבל ייעוץ פיננסי לפני שרוכשים נדל"ן למטרת השקעות בקפריסין הטורקית? ובכן, במילים פשוטות, הסיבה שבגללה חשוב לקבל ייעוץ פיננסי לפני רכישת נדל"ן למטרות השקעה בקפריסין הטורקית היא בגלל שיש הרבה דברים שצריך לקחת בחשבון.

מחירי הנכסים בקפריסין הטורקית נמוכים בהרבה משאר העולם, מה שהופך אותה ליעד אטרקטיבי למשקיעים, אבל תמהרו כדי לא לעשות טעויות שיעלו לכם המון כסף במשך שנים. קבלת ייעוץ פיננסי היא לא רק המלצה חמה, היא כמעט בגדר חובה.

האם כדאי להשקיע בנדל"ן בקפריסין הטורקית?

קפריסין הטורקית, שנמצאת בחלקה הצפוני של קפריסין מלאה בהזדמנויות השקעה עם המון פוטנציאל. קפריסין הטורקית היא מקום יפהפה, עם שטחים ציוריים ונופים מרהיבים. בקפריסין הטורקית יש חופים יפהפיים וכפרים מתוקים. שטחים רבים בה מיועדים לבנייה, עם כל האישורים הדרושים ועם פוטנציאל לרווחים גבוהים במיוחד.

בקפריסין הטורקית ניתן למצוא שטחים לבנייה ואף נכסים בנויים סמוך לערים המרכזיות, סמוך לחוף הים, בכפרים הקטנים, באזורים מתפתחים ובמגוון גדלים שונים. תוכלו לבחור בנכס בעיר מרכזית או בנכס סמוך לחוף. תוכלו לבחור בנכס של כמה מאות מ"ר או בדונמים רבים. תוכלו לבחור בוילה גדולה מול נוף או מרהיב או לבנות קומפלקס מלונות ודירות נופש על החוף. למעשה בקפריסין הטורקית אין סוף לאפשרויות.

היתרונות של נדל"ן בקפריסין הטורקית

לנדל"ן בקפריסין יש יתרונות רבים-

  • מחירים זולים- המחירים בקפריסין הטורקית הם מחירים זולים יותר באופן משמעותי מהמחירים בארץ ואך מהמחירים בדרום קפריסין. על ידי כך ניתן למצוא נכסים מדהימים במחירים נוחים במיוחד.
  • קרבה לישראל- קפריסין הטורקית נמצאת במרחק של 40 דקות בלבד מישראל, כמו הנסיעה מתל אביב לאשקלון. כתוצאה מכך, ישראלים רבים בוחרים להשקיע בנדל"ן בקפריסין הטורקית. הקרבה לישראל מאפשרת טיסות קצרות, זמינות של טיסות ומחירי טיסות זולים שמאפשרים למשקיעים להגיע לקפריסין מתי שיבחרו לכל סיבה.
  • תשואות- בעקבות הביקוש הרב להשקעות נדל"ן בקפריסין, התשואה השנתית גבוהה מאוד. שיעורי התשואה השנתית בקפריסין יכולים להגיע ל-10% ויותר (מספר דו ספרתי). בישראל התשואה השנתית תהיה פחות מ-6%.
  • התפתחות- קפריסין הטורקית מתפתחת בקצב מסחרר. בזכות כך ניתן למצוא נכסים מדהימים להשקעות נדל"ן שיבטיחו לכם נכסים מניבים ותשואות גבוהות.

תהליך השקעה בנדל"ן בקפריסין הטורקית

כאשר רוצים להשקיע בנדל"ן בקפריסין הטורקית יש לעבור תהליך רכישה. תהליך הרכישה בקפריסין הטורקית הוא מסודר ומאורגן וכולל מספר שלבים-

  1. בחירת מסלול תשלומים

השלב הראשון הוא לבחור מסלול תשלומים בהתאם לצרכים ולרצונות שלכם. לפניכם מספר אפשרויות-

  • תשלום אחד
  • פריסת תשלומים למספר שנים
  • אם בחרתם בבנייה חדשה תוכלו לשלם לפי התקדמות- 25% בעת החתימה, 25% יסודות, 20% שלד של הקומה, 20% קירוי ו-10% במעמד המפתח.

לעומת ישראל בה המחירים צמודים למדד ועלולים לעלות, בקפריסין הטורקית המחירים לא צמודים למדד ולכן גם אם תבחרו לשלם בתשלומים המחירים יישארו זהים לחוזה הראשוני. ניתן להעביר את התשלומים בהעברה בנקאית, כרטיס אשראי או להעביר מזומן.

  1. תשלום מקדמה

השלב השני הוא שלב תשלום המקדמה. תשלום המקדמה יגיע לאחר שבחרתם את הדירה בה אתם מעוניינים להשקיע והסכמתם על תנאי הרכישה. תשלום המקדמה יהיה בשווי של 2,000 דולר.

  1. חתימה על חוזה

השלב השלישי הוא שלב חתימה החוזה. בשלב זה תעזרו בעורך דין מקומי שיכין לכם חוזה באנגלית. במידה שאתם נמצאים בקפריסין הטורקית התהליך ייקח שעתיים בהן יכינו את החוזה, יבדקו אותו ואתם תחתמו עליו. במידה שאתם בישראל עורך הדין יישלח לכם עותק לבדיקה. שימו לב שהעסקאות יירשמו במשרדים ממשלתיים של קפריסין הטורקית.

אמנת מס בין ישראל לקפריסין הטורקית

יתרון משמעותי של נדל"ן בקפריסין הטורקית הוא אמנת המס עם ישראל. בין קפריסין לישראל נחתמה אמנת מס. אמנת המס למעשה מונעת תשלום מס כפול על ההכנסות של אדם. כלומר, במידה שאתם בעלי שתי אזרחויות או מתנהלים בשתי מדינות- ישראל וקפריסין- לא תאלצו לשלם מס על הרווחים שלכם בשתי המדינות. בזכות אמנת המס תוכלו לשלם מס על הרווחים שלכם רק בקפריסין ולא תאלצו לשלם על הרווחים בישראל.

קפריסין הטורקית נדלןהאי קפריסין הוא מדינה קטנה השוכנת בים התיכון. האי מחולק לשני חלקים עיקריים – החלק היווני והחלק הטורקי. חלקה הצפוני של קפריסין נכבש על ידי טורקיה והאזור הזה מהווה אזור אוטונומי מאז 1983, מה שמושך רבים לחפש מידע על קפריסין הטורקית נדלן. הנה המדריך המלא לרכישת נכס בצפון קפריסין, המשיכו לקרוא. 

בין אם אתם מחפשים מידע על קפריסין הטורקית נדלן, רכישת נכס בקפריסין הצפונית או מידע על השקעות נדל"ן בחו"ל באופן כללי, הנושא מספיק מורכב כדי שיחייב את בדיקתכם המלאה. ובעוד שרוב האנשים יעדיפו לקבל ייעוץ פיננסי להשקעות נדל"ן בקפריסין הטורקית, זה לרוב יהיה הצעד הנבון לנקוט בו. אז, עד שתקבלו ייעוץ השקעות בצפון קפריסין הטורקית, ריכזנו עבורכם את המדריך המלא לרכישת נכס או רכישת נדל"ן בצפון קפריסין. אבל לפני הכול, קצת מידע כללי ורקע על קפריסין הטורקית. 

מידע כללי ורקע על קפריסין הטורקית

רגע לפני שנדבר על קפריסין הטורקית נדלן, יש לציין כמה עובדות חשובות על האזור. למשל, קפריסין הטורקית היא חלק מטורקיה מאז 1974. עם זאת, הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין היא מדינה עצמאית המוכרת רק על ידי טורקיה. בתוך כך, בשנת 1983, הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין הכריזה על עצמה כמדינה אוטונומית.

הקפריסאים הטורקים הם הילידים של צפון קפריסין אשר מאכלסים את האזור במשך אלפי שנים. הם מדברים יוונית וטורקית והם מוסלמים ברובם. השאר הם נוצרים, יהודים וארמנים, כאשר הגיוון התרבותי והדתי הזה הוא בדיוק מה שמושך כל כך הרבה מבקרים ותיירים מכל העולם. בשל מזג האוויר הים תיכוני השוכן באזור, קפריסין הצפונית מהווה מקור משיכת תיירים מכל העולם ובכל ימות השנה, כולל בעונת החורף שנחשבת עונת שפל תיירותי במדינות רבות באירופה. 

עד כמה הממשלה יציבה בקפריסין הטורקית? 

כאשר מדובר על קפריסין הטורקית נדלן, חשוב להבין האם אתם משקיעים את הכסף שלכם באזור אשר נחשב יציב מבחינה שלטונית. בתוך כך, יש לציין כי האי מחולק מאז 1974 וכיום מופרד לשני חלקים – צפון קפריסין הטורקית בצפון וקפריסין היוונית דרום קפריסין בדרום. 

האו"ם אמנם רואה בכך "הפרה דו-צדדית" מאז 2004, כאשר היא החלוקה הוכרזה "בלתי מתקבלת על הדעת", אבל נכון להיום, התמונה היא אחרת. כבר שנים שהשלטון בצפון קפריסין יציב ומקיים קשרי מסחר עם מדינות רבות בעולם ובאירופה. 

מדוע קפריסין הטורקית נחשבת יעד מומלץ להשקעות נדל"ן?

אם אתם מחפשים מידע על קפריסין הטורקית נדלן, חשוב להבין מדוע היעד נחשב מומלץ להשקעות נדל"ן. באופן כללי, יש לציין כי לקפריסין הטורקית יש הרבה משאבי טבע להציע לעשרות אלפי תיירים שמבקרים בה בכל עונת קיץ או חורף, כולל חופים, אתרים היסטוריים ומגוון אזורי אקלים. בתוך כך, זהו גם יעד מצוין להשקעה בנדל"ן.

קפריסין הטורקית נודעה מבחינה היסטורית כ"שוויץ של הים התיכון". בשנים האחרונות היא חווה עלייה בתיירות בשל החופים היפים והאתרים ההיסטוריים שלה, כמו גם בעקבות הסרת מגבלות מגפת הקורונה שהטילו עוצר על אזורים אלו כמו אזורים אחרים בעולם. בהקשר של השקעות נדל"ן בקפריסין הטורקית, קפריסין הטורקית היא יעד מצוין להשקעה בנדל"ן מכיוון שהיא מציעה מיסים נמוכים על נכסים, תשואות שכירות אטרקטיביות וגידול מתמשך ויציב של כלכלת האי. 

שיטת המיסוי בקפריסין הטורקית

שיטת המיסוי בקפריסין הטורקית כפופה לשיטת המיסוי הטורקית, בעוד כי במעמד רכישת הנכס, מס הרכישה יעמוד על 0.5%, ויהיה מיועד לרישום במרשמים הממשלתיים. בנוסף לכך, במעמד הרשמת הבעלות על הנכס, משקיעי נדל"ן משלמים מס נוסף שעומד על כ-1% – 3% ממחיר הנכס שרכשו. 

כמו כן, בעלות על נכס בקפריסין הטורקית מחייבת תשלום מס שנתי בגין כל מטר רבוע הכלול בשטח הנכס שרכשתם. שיעור המס בקפריסין הטורקית באופן שוטף הוא 30 סנט בעבור כל מ"ר. מבחינת תשואה על רכישת נכס בקפריסין הטורקית, באזורים שונים מדווח על תשואה שנעה בין 7% ל-11% בשנה, תלוי בפקטורים שונים. מה עוד לגבי קפריסין הטורקית נדלן? המשיכו לקרוא. 

האזורים הכי מומלצים לרכישת נכס בקפריסין הטורקית

אם אתם מחפשים מידע לגבי קפריסין הטורקית נדלן, בקפריסין הטורקית ישנם אזורים רבים להשקעה. חלק מהאזורים המומלצים והאידיאליים ביותר לרכישת נכס להשקעה נמצאים באזור צפון קפריסין, שם תמצאו למשל את רובע דרום ניקוסיה. זהו אזור אשר נחשב אחד האזורים הפופולריים ביותר להשקעה בקפריסין הטורקית עם ביקוש גבוה לנכסים. באזור זה יש שפע של קניונים, מסעדות ואפשרויות תחבורה כמו אוטובוסים ציבוריים ואוטובוסים, תחבורה ימית ועוד.

אזור פופולרי נוסף לרכישת נכסים להשקעה הוא רובע המרכז, שיש בו שירותים רבים כמו מרכזים מסחריים, מסעדות, מלונות וחיי לילה, המושכים יזמים. כמו כן, מומלץ להכיר את פמגוסטה, קירניה ועוד. המיקומים הללו מציעים את הביקוש הגבוה ביותר לנכסים וכן את יוקר המחיה הנמוך ביותר בצפון קפריסין.

קבלו ייעוץ פיננסי לפני השקעות נדל"ן בקפריסין הטורקית

חשוב לקבל ייעוץ פיננסי לפני השקעות נדל"ן בקפריסין הטורקית לא בגלל ההיסטוריה הפוליטית שלה ומצבה הנוכחי, אלא בגלל שזו השקעה במדינה זרה. כמו בכל השקעת נדל"ן במדינה זרה, יש הזדמנויות רבות לקנות ולמכור נכסים במחירים נמוכים. ובכדי למצוא את העסקאות הנכונות לתקציב שלכם, חשוב לשבת לפגישת ייעוץ עם מישהו שמכיר את סוגי הנכסים השונים ואת השוק המקומי, את שיטות המיסוי, סוגי הבירוקרטיות וכולי. 

בסופו של דבר, על המשקיעים להיות מודעים לסיכונים הכרוכים בהשקעה במדינה זרה, וכיצד הם יכולים להגן על עצמם מפני סיכונים אלו. הם צריכים גם לדעת את השלכות המס הכרוכות בהשקעה בקפריסין הטורקית, כמו גם כל מה שכרוך בבירוקרטיה של רכישת נכס בצפון קפריסין הטורקית. בשורה התחתונה, יש הרבה סיבות לכך שחשוב לקבל ייעוץ פיננסי לפני השקעה בנדל"ן הצפון קפריסאי. ועם הצמיחה המתמשכת של האי בשנים האחרונות, זה הזמן המושלם לקבל ייעוץ לגבי קפריסין הטורקית נדלן. 

לייעוץ ומידע נוסף השאירו פרטים

נדל"ן בקפריסין הצפונית

בשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים מחליטים להשקיע בנדל"ן בקפריסין. אך האם כדאי להשקיע בנדל"ן בקפריסין הצפונית או בקפריסין הדרומית? במאמר הבא נסביר על היתרונות של

המשך קריאה »
התקשרו עכשיו